GREEN EDU: generációk a jövőért?
10:30 – 11:20
A tudomány folyamatosan figyelmeztet minket, hogy az utolsó pillanatban vagyunk. Szakmai tekintélyek, kutatók kongatják a vészharangot, hogy az emberiség rossz irányba halad és a klímaválság hatásai lassan elkerülhetetlenek. A környezetvédelem kérdései mindannyiunkat érintenek, ezért a mindennapokban egyre gyakrabban találkozhatunk a klímaváltozás, fenntarthatóság, hulladék krízis fogalmaival. Az oktatás alappillére lehet a társadalmi változások elindításának. Az intézmények energetikai felújításokkal korszerűsítik épületeiket, az oktatók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a tananyagokba a téma integrálására, tudatosításra. A szemléletformálás a művészetben is megjelenik gyakran az edukáció mellett a figyelemfelkeltés és a megbotránkoztatás eszközeit segítségül hívva. A művészeti intézményekben a hagyományos módszerek találkoznak a zero waste technikákkal. De vajon hozzájárulhatnak-e az oktatás változásai a nagyobb lépésekhez? Megférnek a régi tanok mellett, az innovatív, fenntartható technológiák? Hogyan jelenik meg a szemléletformálás és a tudatosítás vagy éppen a figyelemfelkeltés a felsőoktatásban?
Moderátor:
Stumpf Kata - televíziós szerkesztő, riporter, a Konnekt Egyesület alapítója
Résztvevők:
Barcza Dániel - Rektorhelyettes, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
Fülöp Bence - vezérigazgató, Trinity Enviro
Gálhidy Péter - Munkácsy-Díjas szobrászművész, Egyetemi Adjunktus, Magyar Képzőművészeti Egyetem
dr. Gelencsér András - Rektor, Légkörkutató, Pannon Egyetem
GREEN ART: ökotudatos alkotás
13:00 – 13:50
A művészet sokszor eszköz, katalizátor. Az alkotók történeteket, mindannyiunkat érintő üzeneteket, kérdéseket dolgoznak fel, így kerül egyre gyakrabban középpontba a környezetvédelem, a klímaválság és a hulladék kérdése is. Új művészeti műfajok, irányzatok születnek, ahol teret kapnak a fenntartható művészet és az újrahasznosítás módszerei is. Ám a kortárs művek sokasága között vajon van e-helye a “szemétnek” egy galéria falai között? Lehet-e egyáltalán értékes egy hulladékból készített alkotás? Hogyan inspirálják a művészeket a körülöttünk zajló változások és hogy ezek a változások, hogyan hatnak a világunkra. Vajon van kapcsolat a fenntarthatóság, a környezeti változások és a művészet között? Az ipari hulladékok másodlagos életét kutatva számos alkotói magatartást és alternatívát találunk, hogy a mindenki által lemondott hulladékból új lehetőségek bontakoznak ki. Egyik ilyen figyelemfelkeltő és alternatíva a „trash art” művészet.
Moderátor:
Sárvári Zita - művészeti tanácsadó, kurátor
Résztvevők:
Békési Ervin - szobrász
Herbert Anikó - képzőművész Sinkovics Ede - képzőművész
Poppre Orsolya - képzőművész
Végh Júlia - festőművész
GREEN CULTURE: környezet és kultúra
14:10 – 15:00
Bár a trash art - vagy hulladékművészet - születését a művészettörténészek a 20. század elejéhez kötik, mégis ez a művészeti ágazat a mai napig inkább a periférián maradt, és csak kevesen ismerik. Az elmúlt évszázad során több jelentős alkotó, köztük például Picasso is, emelt be művészetébe hétköznapi tárgyakat, különböző típusú hulladékokat és értelmezte őket újra, vagy éppen használta őket figyelem-felkeltésre. Az elkészült művek így az új kontextusnak és a friss perspektívának köszönhetően kiváló eszközei lehettek a szemléletformálásnak, vagy épp a bírálat kifejezésének, a művészet egyik hagyományos, gyönyörködtető funkcióján túl. De hogyan egyeztethető össze a klasszikus kiállítások, a hagyományos kultúra világa ezzel az irányzattal, és a trash art alkotásokkal? A trash art mozgalmat folyamatos fejlődés és rendkívül nagy alkotói szabadság jellemzi. Az évek során és alkotónként is változnak a célok és a célközönség, a “kiállítói” környezet és a technikák, alapanyagok. A világot tekintve mind működésben, technológia szempontjából is előtérbe kerülnek a fenntartható innovációk. A kérdés azonban minden esetben felmerülhet: van-e helye egy hulladék-művészetnek a kultúrában? Milyen hatása lehet a fenntarthatóságnak az intézmények, szervezetek kulturális, képzőművészeti igényeire? Vagy éppen hogyan alkalmazkodhatnak ezek az intézmények a zöld megoldásokhoz, fenntartható célkitűzésekhez?
Moderátor:
Rideg Richárd - szerkesztő, riporter
Résztvevők:
Balogh Tünde - kiállítási koordinátor, múzeumpedagógus, Zsolnay Kulturális Negyed
Forró Krisztina - vezető projektmenedzser, Európa Kulturális Főváros
Készman József - kurátor, Ludwig Múzeum
Török Krisztián Gábor - kurátor, MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ
GREEN COLLECTION: hulladék vs. művészet
15:40 – 16:30
Neves magyar műgyűjtők olyan kérdéseket vitatnak meg a meetup alkalmával, hogy a műgyűjtésben lehet-e szempont a fenntartható művészet, illetve lehet e műkereskedelmi értéke egy trash art műalkotásnak..? A beszélgetés során választ kaphatunk olyan kérdésekre, hogy egy gyűjtő, hogyan tudja eldönteni, hogy a szemét pusztán hulladék, vagy az egy művészi szférában is értékelhető műalkotás? Egy gyűjtőnek fontos lehet-e bemutatni és terjeszteni, hogy trash art alkotás van a gyűjteményében, és esetleg ezzel értéket közvetíteni a többi gyűjtő és a társadalom felé? A műgyűjtőknek vannak e példaképei a műgyűjtés terén (pl.: külföldi vagy korábban élt gyűjtők). Továbbá a beszélgetés kitér arra, hogy a művészet alkalmas lehet-e a fenntarthatóság üzenetének közvetítésére.
Moderátor:
dr. Gereben Katalin - műtárgypiaci szakértő, ügyvezető, Equilor Fine Art Kft.
Résztvevők:
Folláth Szabolcs - tulajdonos, műgyűjtő, Győri Szeszgyár és Finomító Zrt.
Kacsuk Péter - Informatikus kutató, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a
SZTAKI tudományos tanácsadója, műgyűjtő
Rechnitzer János - közgazdász, regionális kutató, tudományos tanácsadó, műgyűjtő
Prof. Dr. Szöllősi-Nagy András - egyetemi tanár - mérnök, hidrológus. PhD (BME), Magyar Tudományos Akadémia doktora, műgyűjtő
GREEN DESIGN: ÚjraTervezve
16:50 - 17:40
A fenntartható design fogalma sokkal többet rejt, mint ergonómiai és gazdasági értelemben jól funkcionáló környezettudatos terméktervezést. De mikor beszélhetünk fenntartható tervezésről valójában? Ha a fenntarthatóság, az innovatív technológiák, az organikus anyagok és a társadalmi felelősségvállalás kerül a designkultúra középpontjába, akkor fenntartható designról beszélünk. Megfigyelhető, hogy a magyar tervezők új generációja egyre tudatosabban válaszol a divat- és design- ipar 21. századi kihívásaira. Fontos, hogy a tervezői folyamatban szociokulturális, illetve ökológiai szempontok megkerülhetetlen jelentőségre tegyenek szert.
Moderátor:
Mayer Kitti - designteoretikus
Résztvevők:
Dr. Kalauz Károly - ügyvezető igazgató, Balaton Bútor Kft.
Halasi Rita Mária - Designszakértő, kurátor és tanácsadó
Pancsa Emese - alapító ügyvezető, Compocity
Rosta S. Csaba - építész, vezető tervező, RAS-DESIGN Kft.
Vetlényi Alma - divattervező
KEREKASZTALOK
Barcza Dániel - Rektorhelyettes,
Moholy-Nagy Művészeti Egyetem - A jövő egyeteme
11:20 – 11:40
Részletek hamarosan.
Herbert Anikó: Kézzel merített papír készítés és a kombucha biobőr (bioműanyag) használata a fenntartható szemléletű képzőművészetben
13:50 – 14:10
Herbert Anikó aka HANIKO, magyar képzőművész, műveit vegyes technikával készíti többféle műfajban, mint papírmetszetek, akvarellek, kisplasztikák, installációk és multimédia munkák. Klímaművészetet alkotva fontos környezeti problémákat dolgoz fel, művészi alkotófolyamata során a fenntarthatóság központi szerepet játszik. Fő nyersanyaga a papír. „A papír egy elég érzékeny anyag, sokféle fajtája van, amit az ujjaiddal akár vakon is érzékelhetsz, emellett meglepően sok mindent kibír. Türelmet és odafigyelést igényel. Önmagában is szép. Sok lehetőség van ebben az anyagban, ahogy önmagunkban is.” Előadásában a kézzel merített, újrahasznosított papírok világába vezet be minket és bioműanyag készítés kísérleteibe. Emellett megjelenik az upcycling és recycling szemlélete a hulladékpapírok, bőr-gyapjú- és pamutipar gyártási maradványait újraalkotó termékek között avagy az alternatív nyersanyagok használata. Akár a merített papír a bioműanyag is több ezer éves találmány és ennek újrafelfedezése és innovatív alkalmazása napjainkban ismét előtérbe kerül. A kombucha biobőr, egy olyan organikus alapanyag, amely baktériumok és élesztőgombák szimbiózisából készül növesztés által. A baktériumok növesztése természetes folyamat, nincs semmilyen kemikáliára szükség az előállításhoz. Az eljárás jelenleg kísérleti stádiumban van, egyezményes módszertana még nem alakult ki, lényege, hogy olyan megfelelő viselési és különböző használati tulajdonságú alapanyagot állítsunk elő, amivel más szennyező anyagokat helyettesíteni tudunk.
Sárvári Zita: a Youhu kortárs kiállítás
15:00 – 15:20
Részletek hamarosan.
Kacsuk Péter: Trash art a Kacsuk gyűjteményben
16:30 – 16:50
A trash art eredetileg a fogyasztói társadalom pazarló műkődésére próbálta felhívni a figyelmet, napjainkra pedig egyre inkább a környezetvédelem lett a fő mondanivalója. Az előadás olyan művészeti alkotásokat mutat be, melyek mondanivalója, üzenete lényegesen eltér a trash art ezen fő irányaitól, és maguk az alkotók sem tartoznak kifejezetten a trash art irányzat művelői közé. Mégis ezek a műtárgyak egyértelműen ebbe a kategóriába is besorolhatók vagy azzal erősen rokoníthatók. A Kacsuk gyűjtemény ezen művei első sorban a konceptuális művészet irányából jönnek, de a koncepció megvalósításához a legadekvátabb matéria megegyezik a trash artból jól ismert hulladékanyagokkal. Vagyis a célja, üzenete ezeknek az alkotásoknak nem ugyanaz, mint a szokásos trash art alkotásoknak, de eszköz rendszerük, megjelenési formájuk erősen egybecseng a trash art alkotásokéval. Az előadás tulajdonképpen arra világít rá, hogy a széles értelemben vett trash art valójában mennyire sokoldalú és milyen eredeti alkotások létrehozásához vezethet.
Rosta S. Csaba: A túlélés dilemmája a Függőleges Erdőtől NOÉ új bárkájáig
16:50 - 17:40
A népesség világszerte városok felé fordul, létrehozva egy zsúfolt belső magot, egyre magasabb épületekkel, a modernizmusban elképzelt lakógépek mára kiüresedett üvegpalotáival. A mesterségesen működő komfort messze nem fenntartható, még akkor sem, ha technikailag már elérhető a sípálya a sivatagban. A milánói Bosco Verticale, a függőleges erdő ikertornyai dupla felkiáltójelként hirdetik a lehetséges kitörési pontokat. A bekerülési költségek miatt csak a kivételezett gazdagok számára szolgál új zöld életfilozófiaként. A szaudi sivatag kellős közepén épül a Vonal, mely egy 170 km hosszú tükörfalú város, kívül a zord klíma, a falakon belül egy városnyi oázis víziójával 9 millió ember számára. Ezek a helyes válaszok a túlélésre a klímaharcban? A szétfolyó kertvárosok helyett a rozsdaterületek felértékelésével, a gyárakból nyert hulladékhő energiára alapozva zöldíthetjük újra és népesíthetjük be a roncsolt területeket? Lehet megoldás, ahogy a RÁBA gyár felhagyott ipari negyedének romjain megfogalmazott győri Kulturális Negyed post-covid tanulságokkal szolgáló koncepciója sugallja? Lehet a tenger és a folyószintek emelkedésével ellepett ártereken élni? Megoldást nyújt a lábakra állított tiny ház, vagy épp a lebegő ház? Lehet, hogy önfenntartó elektromos meghajtású új NOÉ bárkáit kell építenünk a szerelem és az élet túlpartra viteléhez, mielőtt végleg feladjuk a klímaküzdelmet és kolonizáljuk a Marsot? Az előadásban ezekre az extrémekre fókuszálva keressük a választ.
FLASHTALKS ELŐADÁSOK
10:00 – 10:25
10:25 - 10:30
10:30 – 18:00
10:30 – 11:20
11:00 – 20:00
11:00
11:20 – 11:40
11:45 – 13:00
13:00 – 13:50
13:50 – 14:10
14:00
14:10 – 15:00
15:00 – 15:20
15:20 - 15:40
15:40 – 16:30
16:00
16:30 – 16:50
16:50 - 17:40
17:40 – 18:00
18:00
18:00
Érkezés, regisztráció
Welcome kávészünet
Megnyitó
Workshopok - kézműves foglalkozások a kreatív újrahasznosítás jegyében
Kerekasztal I.
GREEN EDU: generációk a jövőért?
Filmvetítések (A filmeket a Verzió Filmfesztivál Iskola Verzió programja biztosította számunkra https://www.verzio.org/hu/iskolaverzio)
Filmvetítés: Én Vagyok Greta
FlashTalks előadás I.
Barcza Dániel - Rektorhelyettes, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem - A jövő egyeteme
Ebédszünet
Kerekasztal II.
GREEN ART: ökotudatos alkotás
FlashTalks előadás II.
Herbert Anikó: Kézzel merített papír készítés és a kombucha biobőr (bioműanyag) használata a fenntartható szemléletű képzőművészetben
Filmvetítés: A jövő gyermekei
Kerekasztal III.
GREEN CULTURE: környezet és kultúra
FlashTalks előadás III.
Sárvári Zita: a Youhu kortárs kiállítás
Kávészünet
Kerekasztal IV.
GREEN COLLECTION: hulladék vs. művészet
Filmvetítés: Én Vagyok Greta
FlashTalks előadás IV.
Kacsuk Péter: Trash art a Kacsuk gyűjteményben
Kerekasztal V.
GREEN DESIGN: ÚjraTervezve
FlashTalks előadás V.
Rosta S. Csaba: A túlélés dilemmája a Függőleges Erdőtől NOÉ új bárkájáig
Filmvetítés: A jövő gyermekei
Zárszó
TELJES PROGRAM
10:00 – 10:25
10:25 - 10:30
10:30 – 18:00
10:30 – 11:20
11:00 – 20:00
11:00
11:20 – 11:40
11:45 – 13:00
13:00 – 13:50
13:50 – 14:10
14:00
14:10 – 15:00
15:00 – 15:20
15:20 - 15:40
15:40 – 16:30
16:30 – 16:50
16:50 - 17:40
17:40 – 18:00
18:00
Érkezés, regisztráció
Welcome kávészünet
Megnyitó
Workshopok - kézműves foglalkozások a kreatív újrahasznosítás jegyében
Kerekasztal I.
GREEN EDU: generációk a jövőért?
Filmvetítések (A filmeket a Verzió Filmfesztivál Iskola Verzió programja biztosította számunkra https://www.verzio.org
/hu/iskolaverzio)
Filmvetítés: Én Vagyok Greta
FlashTalks előadás I.
Barcza Dániel - Rektorhelyettes, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem - A jövő egyeteme
Ebédszünet
Kerekasztal II.
GREEN ART: ökotudatos alkotás
FlashTalks előadás II.
Herbert Anikó: Kézzel merített papír készítés és a kombucha biobőr (bioműanyag) használata a fenntartható szemléletű képzőművészetben
Filmvetítés: A jövő gyermekei
Kerekasztal III.
GREEN CULTURE: környezet és kultúra
FlashTalks előadás III.
Kacsuk Péter: Trash art a Kacsuk gyűjteményben
Kávészünet
Kerekasztal IV.
GREEN COLLECTION: hulladék vs. művészet
FlashTalks előadás IV.
Sárvári Zita: a Youhu kortárs kiállítás
Kerekasztal V.
GREEN DESIGN: ÚjraTervezve
FlashTalks előadás V.
Rosta S. Csaba: A túlélés dilemmája a Függőleges Erdőtől NOÉ új bárkájáig
Zárszó
KLÍMAPUNK workshop
Mit tennél ha a „klímapunk mozgalom” aktivistája lennél? Ezen a workshopon különféle városi szereplők karaktereibe bújva szimuláljuk Veszprém jövőtervezési megbeszélését és az ötletekből közösen összeállítjuk a város „közösségi klímapunk stratégiáját”. Gyere és játssz velünk.
Workshop vezetők:
Gerzsenyi Judit, Kurucz Olívia - Húsznegyven Egyesület
BőrDíszMűhely workshop
Öltöztesd fel az idei karácsonyfát hulladékból! Állj meg egy pár percre a karácsonyi ajándékvásárlás forgatagában és készíts újrahasznosított karácsonyfadíszeket bőrhulladékból! A táskagyártásból lehulló maradékból fogunk alkotni fára való, vagy akár ajándéknak való ünnepi díszt. A hulladék is tud értékes lenni, ha megfelelően használjuk fel.
Workshop vezető: Tóth Fanni - SZETT
Bogózda workshop
A SZETT textiltervező művésze szeretettel vár kreatív, közös alkotásra. Lőrincz V. Gabival pamutszálakból együtt csomózva készül el egy ajándék PULI párna. A párna tulajdonosát a készítők között sorsoljuk ki.
Workshop vezető: Lőrincz V. Gabi
KulturMáz workshop
Kiválasztod a félkészre elkészített tárgyak közül, hogy mit szeretnél kifesteni. Először elmondok minden tudnivalót a festékekről, a festés módszeréről, majd jöhet az alkotás. A tárgyakon lévő domborminták segítenek a tervezésben. Ezek adják a kész tárgyon a minták kontúrját. Természetesen lehetőség van egyéni ötletek kivitelezésére is (lemenő nap, madárraj a vitorlások között, pipacsok a tulipánmezőben). A kivitelezéshez mutatok festési technikákat, ötleteket. Hazaviszem, bemázazom, majd ráégetem a mázat. Az elkészült tárgyakat a KUNSZT!-ban veheted át (Veszprém,Óváros tér 1) December 4-től nyitvatartási időben.
Workshop vezető: Réthy Orsolya - Gulipán Design
Kupakabana workshop
Idén nyár elején debütált nagy sikerrel Ördög Nóráék balatonakarattyai kisboltjánál a kupakgyűjtő installációnk és a kapcsolódó workshop foglalkozásunk. A gyűjtő egy régi, már nem használható Optimist kishajó, amelyet a HybridCycle csapata látványos kupakgyűjtő kishajóvá alakított, így újrahasznosítva a Bujtor filmekből is ismerős, sérült kishajót. A Kupakabana nevet viselő vitorlás Akarattya után a Művészetek Völgyében is lehorgonyzott, hogy begyűjtse a rendezvényen használt kupakokat. A kapcsolódó workshop foglalkozáson kisméretű daráló, extrudáló és préselő berendezések használatával, képzett alkotók segítségével követhetik nyomon az érdeklődők, hogyan lesz a kupakból granulátum, majd fülbevalókat, karabinereket kis használati és dísztárgyakat készíthetnek. A Tiszta Balaton, tiszta művészet projektünk eseményeként bemutatkozó Kupakabana programunk célja, hogy megmutathassuk, a hulladék is lehet érték!
Workshop vezető: Balogh Kinga, Gégényi Noémi, Gyöngy Ákos, Kranzieritz Viktória Precious Plastic